5 съвета за закупуване на първо жилище
11.06.2018 г.

5 съвета за закупуване на първо жилище

Покупката на първото жилище обикновено е едно емоционално, понякога стресиращо, но в повечето случаи радостно преживяване. Ако човек не е наблюдавал този процес покрай свои приятели или роднини, в началото се чувства доста объркан. Необходими са икономически и юридически знания, познаване на актуалната ситуация на имотния пазар, правилен подход към продавачите, ясно съзнание как да изглежда бъдещият дом, и куп други умения, познания, които хората в повечето случаи не притежават. Стресът и нервите произтичат именно от това, от хаоса, който неяснотите предизвикват. Затова от Имотека сме ви подготвили 5 конкретни стъпки, които да следвате, за да избегнете неприятните емоции и да се насладите на този вълнуващ процес – купуването на първия собствен дом.

Наемете си брокер

Това ще ви спести голяма част от неяснотите, тъй като работата на брокера е да разбира от всичко, свързано с покупката на жилище. По този начин няма да изразходвате излишно време в проучвания, проби и грешки, в обикаляне от имот на имот, които не отговарят на нито едно от изискванията ви. Брокерът ще ви заведе в няколко жилища и повечето от тях ще ви харесат, ще ви посъветва коя цена е разумна и коя не, ще се погрижи за юридическата част на сделката. Без никакви притеснения за вас!

Открийте дом за купуване

Издирването на перфектният имот е труден процес. Най-важното е купувачът да не разпилява вниманието си към твърде много възможни оферти. Препоръчителният максимален брой на разглежданите оферти е 7. Ако са повече, то това ще означава само излишни главоболия и още по-трудно взимане на решение.

Повечето купувачи прекарват дълги седмици в онлайн проучване, преди да поемат към конкретен имот. Ако предварително сте се спрели на даден квартал/ район, това би могло да ви улесни.

Обърнете внимание на необходимите финанси

Ако имате цялата сума за закупуване на своето първо жилище, това е чудесно. Но ако не, най-добре се договорете с банката предварително. Търсенето на имот ще бъде много по-ефективно, ако знаете точно каква сума пари имате в наличност. Освен това продавачите ще са в пъти по-склонни да примат офертата ви, ако разполагате с конкретна цифра, която сте в състояние да им предложите.

Споразумейте се за най-добрата възможна цена

Нерядко купувачите допускат грешката да сравняват пазарните цени на имотите, които разглеждат. Но това е напълно неправилно. Продавачът може да поиска, колкото пари пожелае, но важното е колко най-много би могъл да получи. Затова и брокерите на имоти представят сумите, за които са се продавали сходни имоти през последното тримесечие. И след като стане ясно каква е реалната цена на даденото жилище, се опитват да се договорят с продавача.

Отделете време за бюрокрацията

Колкото и да сте развълнувани, че най-накрая сте попаднали на точното жилище, че сте се споразумели за най-добрата цена, и вече нямате търпение да се нанесете, сега е моментът да сте възможно най-разсъдливи. Купуването на имот понякога е придружено от семейни спорове за собствеността, стари ипотеки, дългове и т.н. Затова и преди да подпишете, е необходимо да се посъветвате с юрист и да проверите дали всичко по сделката е изрядно.

И най-накрая настъпва дългоочакваният миг – вече имате свой собствен дом! Не забравяйте, че колкото по-прецизно следвате гореизброените стъпки, толкова по-бързо ще достигнете до удовлетворяващ ви резултат.