биофилен дизайн
25.06.2024 г.

Как да използвате материали за биофилен дизайн в проекта си за интериорен дизайн?

Съществуват няколко принципа на биофилния дизайн, които можете да приложите, за да създадете дом, който е в синхрон с природата и това да се отрази благоприятно на психическото и физическото ви здраве и благополучие. Един от тези принципи е създаването на връзка със  средата посредством интериора. Можете да постигнете това, като използвате минимално обработени естествени материали и елементи, които отразяват околната среда.
Установявайки материална връзка с природата, създавате усещането за по-топъл и по-автентичен дом. И не само – по този начин, създавате изживяване, което се основава не само на визуалната връзка с природата, но и на стимулиране на вашето осезание.
В тази статия ви представяме различните видове материали, които можете да включите в дома си и да създадете среда, която е естетически приятна и полезна за здравето ви.

 

Дърво

Небезизвестен факт е, че прекарването на време на открито сред природата кара хората да се чувстват по-добре и създава положителни физиологични реакции в човешкото тяло. Намалява стреса и тревожността и предразполага всеки да се чувства по-спокоен. Можете да постигнете това като въведете използването на естествени материали в интериорния си дизайн, а дървото е добро начало за това начинание. 


Според проучвания, интериорно пространство с високо съдържание на дървесина по стените значително повишава усещането за комфорт и понижава кръвното налягане на обитателите му.
Препоръчително е да използвате дървото в естествения му вид без обработка, за да извлечете максимална полза. Колкото по-малко обработка е претърпял съответния материал, толкова по-положителна ще бъде реакцията на човешкия организъм.

 

Корк

Сам по себе си коркът е забележителен материал, защото е универсален. Използва се за създаването на различни продукти за дома – от подови настилки и стенни покрития до мебели, складови помещения, осветление, фасади на сгради и дори изолация.
Неговото предимство се крие в това, че той е възобновяем материал. Добива се от корков дъб, когато достигне 25-годишна възраст, обиколката на ствола му е 70 см, а височината 1,3 м. След това събирането на дървесината може да се повтаря на всеки девет години, тъй като дървото се нуждае от това време, за да възстанови кората си.
Корковите дървета задържат въглерод в кората си, който се натрупва през целия живот на произвеждания материал. Това означава, че производството на корк всъщност има ползи от гледна точка на въглеродните емисии, защото чрез процеса се улавя повече въглерод, отколкото се отделя. Производството на корков материал е кръгов процес, тъй като по време на него не се създават отпадъци, защото е напълно рециклируем.


Съществуват много причини, които обясняват защо коркът е идеалният продукт за биофилен дизайн. На първо място той е изключително лек. Освен това е удароустойчив, издържа на голям натиск и лесно се възстановява при повреда. Не по-малко важно качество е неговата водоустойчивост. Смята се за отличен топлоизолатор, както и за добър звукоизолатор, поради свойството си да поглъща вибрациите. 
Коркът е стабилен, здрав и издръжлив материал, устойчив на износване. Да не забравяме и факта, че е изключително приятен на допир и напомня за дървесна кора при минимална обработка. 

 

Бамбук

Бамбукът е един от най-популярните, но и доста подценяван материал, използван в биофилния  дизайн. Той е вид бързорастяща трева, която се среща в тропическия, субтропическия и умерения климат и е най-разпространен в Азия и Южна Америка.
Именно произходът му го прави издръжлив на екстремни промени във влажността и температурата и следователно е устойчив на свиване и раздуване. Смята се за много здрав, практичен и издръжлив материал. Неслучайно е наричан още “зелена стомана” и се използва за производство на мебели, а на някои места и за изграждане на цели домове.
Обикновено достига зрялост между една и пет години и може да расте от 20 см до 1 метър на ден в зависимост от вида. След това може да се откъсне и подобно на корка не е необходимо да се засажда, а израства отново.


Това, което прави бамбука подходящ избор на материал за биофилен дизайн е, че отделя 35% повече кислород от другите видове дървесина. Освен това той е много гъвкав и може да се използва за създаване на подови настилки, мебели, осветление, тъкани, складови помещения, стенни панели, аксесоари за дома и дори килими.

 

Лен

Ленът е чудесен материал, който се произвежда от растението лен, което расте в Северна Европа. Използван от векове, той е втората най-плодородна култура в света след конопа.
Този материал превъзхожда памука, защото по-ефективно използва земята и изисква по-малко вода за отглеждане. Освен това може да се култивира без използване на пестициди.


Ленът е биоразградим материал, който не запълва сметищата и не замърсява океаните, за разлика от синтетичните влакна. Също така е идеален материал за дома ви, тъй като е дишащ и удобен, което го прави предпочитан избор за спално бельо.

 

Ратан

Ратанът е друг подходящ материал за биофилен дизайн. Отново е напълно естествен, тъй като е увивна палма, която расте като лиана в джунглата. Тя се развива по дървета в тропическите гори и може да достигне дължина между 60 и 152 м. Ратанът е най-бързо растящата тропическа дървесина, като се обновява само за 5 до 7 години.


След събиране, клоните обикновено се нарязват на 4 м и се оставят да изсъхнат на слънце. Като материал ратанът е лек, устойчив и изключително издръжлив и има пречистващи въздуха свойства.
През последните години използването му се превръща в изключително популярна тенденция в интериорния дизайн. Подходящ е за приложение както на закрито, така и на открито, което увеличава неговата привлекателност. 

 

Камък

Тъй като биофилният дизайн е свързан с пренасянето на природната среда в дома, логично е камъкът да бъде включен в списъка с използвани елементи.
Като естествен материал, камъкът впечатлява със своите линии, ивици и петна, както и с палитрата си от земни тонове.


Друг важен аспект е високата му топлопроводимост. Камъкът не позволява промяна в температурите в дома, дори и когато навън достигат екстремни нива както през лятото, така и през зимата. Ще можете да се насладите на прохладен въздух по време на летните горещини, а също на топлина и уют през студените дни. 
Камъкът е подходящ материал за добавяне на акцент в банята, която традиционно е много бяла и стерилна.

 

Как да използвате материали за биофилен дизайн в собствения си дом

Когато обмисляте как да използвате материали за биофилен дизайн в собствения си дом, първо огледайте внимателно заобикалящата ви среда. Какъв е пейзажът? Каква е местната екология и геология? Заобиколен ли е районът ви от гори и горски масиви или е в близост до пясъчни плажове и скалисти планини?
Опитайте се да внесете елементи от местния ландшафт в дома си. Свързването с естествени материали е подходящ начин да установите материална връзка с природата и да поддържате чувството за място и принадлежност.
Внесете многообразни контрастни текстури, които наподобяват минимално обработени естествени материали. Помислете как тези текстури ви карат да се чувствате и изберете такива, които ангажират всичките ви сетива и са приятни както за зрението, така и на допир.

 

Допълнителното предимство на материалите за биофилен дизайн

Допълнителното предимство на използването на материали за биофилен дизайн е тяхната устойчивост. Всички тези естествени материали са екологични, възобновяеми, рециклируеми и биоразградими, което ги прави много по-добри не само за хората, но и за планетата.
Така можете да сте сигурни, че докато се грижите за собственото си здраве и благополучие, вие също така допринасяте за опазването на околната среда.