Разходите при покупката на имот са свързани не само с плащането на цената му. Купувачите трябва да предвидят пари, с които да покрият и останалите дължими такси. Те са комисионната на брокер, нотариалната такса, сумата за вписване на собствеността в Агенцията по вписванията, както и местният данък за придобиване.
От началото на 2020 г. някои общини повишиха данъка за придобиване, който се плаща от новия собственик на имота. Той се определя от конкретната община, а въпросните притежатели на недвижимото имущество го плащат по местонахождение на собствеността. Данъкът е процент от цената, на която се изповядва сделката за продажба, като размерът му варира от 0.1 до 3%. Най-голямо е повишението му в София, Варна и Пловдив.
От януари всички нови собственици на имоти, които се намират на територията на община София, плащат 3% данък. Досега размерът беше 2.5%. Прогнозите са, че това увеличение в столицата ще доведе до 20 млн. ръст на приходите на общината, а парите ще бъдат използвани за ремонти в кварталите.
Същото е повишението и в две от останалите големи общини в страната. Във Варна и Пловдив всички, които закупят жилище, дължат 3% от стойността, на която се изповядва сделката. До края на 2019 г. купувачите на имоти в Пловдив плащаха на общината 2.5% от сумата. Преди увеличението налогът за новите собственици във Варна беше 2.6%.
Така, ако преди повишението хората, закупили жилище в Пловдив или в София нa цeнa oт 100 000 ЕUR, ca плaщaли дaнък в рaзмeр нa 4 889 лв., към днешна дата са щели да заплатят 5 867 лв.
Данъкът се таксува при прехвърлянето на недвижимия имот. По Закона за местните данъци и такси, ако новият собственик не плати в срок дължимата сума, невнесеният данък се събира заедно с лихвите по Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания.
При покупката на имот трябва да предвидите и сума, с която ще платите нотариалната такса. Тя се определя според цената на имота, вида строителство, когато става въпрос за апартамент, и съгласно тарифата за нотариалните такси към Закона за нотариусите и нотариалната дейност. Нотариусът е необходим за изповядване на сделката по покупката и прехвърлянето на имота. Но много често дължимата сума към него се разделя между двете страни по сделката – купувач и продавач.
Таксата за вписване в Агенцията по вписванията също зависи от цената на дадения имот. За територията на цялата страна тя е фиксирана част от стойността му - 0.1% от продажната цена.