Добра предпоставка за възникване на бум на фалшиви обяви за наеми и продажби на имоти се наблюдава в периодите, когато се отчита активно търсене на пазара на недвижимо имущество. Този вид обяви за имоти се използва като „кукички“, с идеята недобросъвестни агенции и брокери да разширят своята база контакти и/или да получат по-детайлни сведения за конкретни параметри в търсенето на потенциални свои клиенти. В много случаи на посочения телефон не отговоря никой, но с позвъняването номерът ви попада в тяхната мрежа. В случаите когато все пак ви бъде отговорено, се оказва, че имотът, към който проявявате интерес, е току-що продаден или нает. Въпреки това агентите са готови веднага да ви предложат алтернативна оферта.
С обаждането си вие разкривате към каква локация сте се насочили, каква сума сте склонни да инвестирате в покупка или месечен наем и оставяте своите координати, за да се свържат с вас от агенцията при поява на подходящо предложение. Впоследствие това обаждане става причина да бъдете въвлечени в порочен кръг от безкрайни предложения за „уникални оферти“, избрани тъкмо като за вас.
Конкуренцията за спечелване на клиенти в бранша е много сериозна, което е причина възникването на подобен тип неетични практики да бъде все по-често срещано. За да успеете да избегнете такива ситуации при търсенето на мечтания дом, открийте в следващите редове някои от „белезите“, по които лесно да разпознаете фалшивите обяви за недвижими имоти.
Много ясен показател, който да ви послужи като красноречиво свидетелство, че сте попаднали на фалшива обява е прекалено ниската цена, посочена в офертата. Това е често използван подход, тъй като по този начин е много лесно да се привлече вниманието на лековерните потребители. В случай че цената на имота ви се струва твърде изгодна, за да бъде истина – вероятността да се открили обява-кука е много голяма. Допълнително потвърждение ще откриете в сравнението между имоти с подобни параметри в същия район. Ако офертата изпъква твърде много сред сходните на нея, но въпреки това изглежда атрактивна и примамлива, то веднага трябва да ви светне червената лампа. Много често обаче купувачи и наематели погрешно заключват, че по-скоро останалите собственици на жилища са твърде алчни в стремежа си да сключат впечатляваща сделка. За да избегнете този капан, най-добре е предварително да се уверите каква е реалната стойност на вида жилища, към които сте се ориентирали.
Друг измамен механизъм, който служи като магнит за доверчивите клиенти с малко опит е твърде високото качество на фото материалите. Ако снимките към обявата изглеждат така сякаш са излезли от списание за дом и обзавеждане, мебелировката е безупречна, подредбата и всеки детайл от интериорния дизайн е съвършен, а обявената продажна стойност е все така приемлива, то повече от вероятно е да сте се натъкнали на фалшиво предложение. В голяма част от тези случаи визиите са внимателно подбрани и свалени от интернет, за да провокират отявлен интерес.
Визуалното съдържание в обявата е първият досег на евентуалните бъдещи купувачи/наематели с имота, а със сигурност всеки мечтае за подреден, приятен и уютен дом. Разбира се, не всеки красив апартамент, който откривате е илюзорен блян, но обикновено неговата цена отговаря на старанието, труда и времето, които са вложени в имота.
Ново оборудване и дизайнерско обзавеждане, а обявата е бюджетна и достъпна? Макар да има шанс късметът да ви е споходил по толкова случаен начин, най-вероятно съдбата не ви се е усмихнала, а по-скоро сте се препънали в заплетена схема. Не се оставяйте да бъдете подведени от бутикови мебели и висок клас електроуреди, с които може да разполагате срещу съмнително скромен наем.
Ако сте активни в търсенето и разглеждате обяви в много сайтове за обяви на имоти, то може да натъкнете на оферти за различни апартаменти, към които обаче е прикачено едно и също визуално съдържание. Затова добър подход е да бъдете възможно най-наблюдателни и да селектирате внимателно офертите, които проследявате.
Друг подозрителен индикатор, който свидетелства за това, че сте изправени пред фалшива обява е липсата на снимков материал. Разбира се, това невинаги е гаранция, че става дума за сигурна измама. Все пак е необходимо да се замислите кой би решил да предлага апартамент, без да представи поне няколко изгледа към помещенията, с които клиентите да добият представа за мащаба и разпределението на жилището?
Неясните и размазани изображение също не будят усещане за надеждност и сигурност. Макар не без значение, едва ли ще ви бъдат от полза лошо заснети снимки, представящи само фрагменти от стаята, масата в трапезарията или холната секция, без да улавят същината – цялостният облик на жилището. В случай че брокерът наистина е отдаден на своите професионални задължения и отговорности и иска да представи апартамента по най-добрия възможен начин, то едва ли ще си позволи да направи небрежни снимки с ниско качество, които по-скоро са способни да откажат, отколкото да привлекат купувачи и наематели.
Излишното многословие в много случаи е истински враг в усилията да привлечем вниманието и интереса на потребителите. Въпреки това обратният подход в никакъв случай не е по-добра алтернатива. Лаконичното и повърхностно описание на характеристиките на жилището не могат да създадат реална представа на клиентите за облика и състоянието на предлагания апартамент. Излишно е да отбелязваме, че макар все по-популярен и полезен инструмент при отдаването и продажбите на имоти, виртуалният видео оглед в подобен тип обяви трудно може да бъде опция.
Беглото и безлично описание никога не включва конкретни детайли, а обявените имоти са винаги съвършени – без забележки, обзаведени и в перфектно състояние, на „топ“ или „отлична“ локация, никога с лошо изложение и в никакъв случай на първи или последен етаж.
Друг сигурен признак, че сте попаднали на фалшива обява, е изричното уточнение, че обявата е предназначена само за частни лица. Принципът на имотния пазар е, че конкуренцията трябва да бъде между различните имоти, а не между брокерите и агенциите. Поради тази причина няма никаква основание обявата да бъде насочена само към частни лица, вместо към широк профил на потребители.
Както вече стана ясно, в случай че попаднете на обява, за която никой не отговаря на посочения телефон, то може да бъдете сигурни, че сте разглеждали фалшива обява. Още с позвъняването си вие попадате сред списъка с контакти на въпросната агенция или брокер, който е пуснал обявата. След определен период ще започнете да получавате обаждания, като в повечето случаи още с вдигането на слушалката ще ви представят много примамливо предложение, което ще ви кара да се доверите. Впоследствие ще се стигнем до дълги и изтощителни уговорки за огледи, които почти задължително ще приключат с разочарование. Така в случай че никой не отговори на обаждането ви, бъдете подготвени, че сте попаднали в схема за фалшиви обяви. На база на това преценете дали си заслужава да се доверите на хората, качили обявата в интернет пространството.
В много от случаите зад фалшивата обява не стои реален офис, в който да отидете, за да се срещнете на живо с бъдещия си брокер и да получите професионална консултация. Въпреки че фигурира адрес, много често ако отидете на място ще се окаже, че там изобщо няма офис на агенция за недвижими имоти.
Сред красноречивите знаци, които доказват, че си имате работа с фалшива обява, е липсата на посочено лице за контакт. Ако все пак такова е предоставено, много рядко присъства снимка на брокера, към когото трябва да се обърнете.
Малкият брой активни обяви определено буди подозрения. Все пак трябва да имате предвид, че едва ли има агенция, която може да развива успешна дейност и да се задържи на пазара, ако предлага десетина обяви за наем. Възможно е да сте уцелили такъв период, но все пак е добре да имате наум тази подробност, когато проучвате кой стои зад обявата.