Търсенето на жилище под наем или за покупка може да се окаже истинско предизвикателство. Самият процес коства много време и търпение, а публикуването на фалшиви обяви за имоти допълнително усложнява процедурата по намирането на мечтания дом. В тази статия ще научите как да разпознаете фалшивите оферти за недвижими имоти и основните неща, с които трябва да внимавате при разглеждането на сайтове за обяви на имоти.
Фалшивите обяви за недвижими имоти стават все по-често срещани в интернет пространството. Но освен, че губят много от времето на потребителя, те могат да представляват и сериозна заплаха за бюджета му.
Има няколко отличителни черти, по които можете да разпознаете фалшивата агенция. Първоначално можете да проверите нейното онлайн присъствие и колко достоверно е то. Много от фалшивите агенции не инвестират в собствен сайт, тъй като няма какво да споделят в него. Липсващото съдържание неминуемо увеличава вероятността да бъдат разкрити като ненадежден източник.
Важно е да знаете обаче, че някои недобросъвестни агенции разполагат с онлайн сайт, който понякога дори може да изглежда доста автентично. Ако все пак на интернет страницата няма точен адрес на фирмата, а в данните за контакт са вписани само град или квартал/район, то със сигурност не става дума за истинска агенция за недвижими имоти. Имайте предвид, че съществува практика да се представя и подробен адрес, но при проверка на място – се оказва, че там изобщо няма офис на фирма, занимаваща се с подобна дейност.
Друг признак, който буди съмнение е оскъдният брой обяви, публикувани на официалния сайт на агенцията. Това е сигурен знак, че нещо не е наред. Агенциите за недвижими имоти следва да предлагат голям брой имоти под наем, както и такива за продажба, за да си осигурят постоянен интерес от страна на потенциални клиенти, или иначе казано – да функционират правилно. Ето защо ограниченият брой обяви също трябва да ви послужи като червена светлина.
Сред популярните похвати се нарежда и публикуването на обяви за имоти под наем само в известни и привлекателни квартали. Под популярни квартали в случая се разбира тези райони, които са най-търсене, имат добро реноме, удобна локация и се радват на засилен интерес от аудиторията купувачи и наематели.
Обикновено фалшивите имотни обяви се използват като т.нар. „кукички“. Те са написани по доста атрактивен начин, с цел да изпъкнат на фона на останалите обяви и да привлекат вниманието ви. Измамниците целят да получат контактите ви, както и да научат критериите, по които избирате бъдещото си жилище. При провеждането на разговор с подобна агенция често се установява, че към момента търсеният от вас имот не е наличен, но брокерите са в готовност да ви предложат много алтернативни предложения и дори „по-изгодни“ и атрактивни жилища.
Такива случаи обикновено прерастват в непрестанен телефонен тормоз, при който брокерът продължава да ви търси, предлагайки нови и нови оферти. Този неблагоприятен етап може да продължи с дни, а дори и с месеци, затова бъдете особено внимателни и бдителни.
Характерна черта на фейк обявите са фрази като: „Само за частни лица“, „За ч. л.“, „Само за клиенти на агенцията“ и други подобни. Важно е да знаете, че на пазара на имоти конкуренцията е преди всичко между различните недвижими имоти, а не между консултантите и агенциите за имоти. Именно заради това предлагането на жилища само за частни лица е нелогично и е сигурен знак, че обявата не е реална.
Всеки, който е имал контакт с некоректен консултант на недвижими имоти, може да потвърди колко много време е изгубил в разговори и огледи на жилища, които не се доближават дори малко до личната му представа за дом. Основната цел на измамните брокери е да склоните да приемете някоя от офертите, които ви предлагат, с което те да получат комисионната си.
Загубеното време може да се окаже най-малкият проблем при контакта с некоректни брокери. Възможно е дори да загубите финансови средства, плащайки предварително комисионна за жилище, което в действителност не съществува.
Коректният брокер, от своя страна, следва да има бадж, визитка, като допълнително потвърждение може да послужи и представяне на личното му портфолио с реализирани сделки. Най-съвестните дори следва да се опитат да спечелят доверието на клиента, като му представят анализ на имотния пазар.
Привлекателно ниската цена е първият признак, по който можете да се ориентирате, че има нещо съмнително в обявата, която сте открили. Брокерите поставят такива цени, за да спечелят интереса на потенциалните си клиенти. Преди да започнете да разглеждате сайтове с имотни обяви, най-добре проучете каква е реалната цена на вида жилища, към които сте се ориентирали. Така ще бъдете подготвени и няма да бъдете подведени от некоректни търговци.
Друг ясен сигнал, че обявата на която сте попаднали най-вероятно е фалшива е липсата на снимка на брокера, който работи с вас. Често дори се случва да липсва и име на агента на недвижими имоти, което автоматично трябва да ви накара да се запитате дали тази обява е реална.
Ако срещате един и същи телефонен номер под много обяви, също би следвало да се усъмните за истинността на тази обява. Практиката на такива консултанти е да не вдигат на посочения телефон, като след известно време връщат обаждането, но от друг номер. Задават въпроси относно бюджета, с който разполагате и вида на жилището, което търсите. Така събират тази информация и личните ви данни, с което попадате в тяхната база данни.
В една коректна обява за имот е логично да присъства снимков материал, който да ви помогне да се ориентирате за мащаба и разпределението на жилището. Липсата на достатъчно снимки изглежда съмнително, но не означава непременно, че обявата, на която сте попаднали, е фалшива. Все пак фактът, че нещо умишлено не е показано, трябва да ви накара да се замислите.
Ако се натъкнете на обява за апартамент, в която жилището изглежда в перфектен вид, намира се на топ локация и се предлага на добра цена, то тогава е много вероятно да сте сте намерили фалшива обява.
Към примамливите описания често се слагат и снимки, които са обработени, за да представят жилището в най-добрия му вид. В някои случаи дори се използват компютърни анимации. Твърде идеалното изображение може да послужи отново като знак, че нещо не е наред.
За да си спестите перипетиите, бихте могли да поискате препоръка от приятел, който е останал доволен от услугите на консултант/агенция за недвижими имоти или да се обърнете към утвърдена агенция в бранша. Имотека отваря вратите на първия си офис през 2015 г. и оттогава компанията расте и се развива постоянно: към момента агенцията разполага с 8 офиса в София, 4 офиса във Варна и 3 офиса в Пловдив. В тях работят над 150 млади, амбициозни и опитни професионалисти, затова не се колебайте да направите правилния избор, като ни се доверите!