Разберете как сезоните влияят на пазара на недвижими имоти, като разгледате промените в търсенето, цените и предлагането през пролетта, лятото, есента и зимата. Открийте най-подходящото време за покупка или продажба.
Пазарът за недвижими имоти е склонен към сезонни колебания. Счита се, че пролетта и лятото са подходящи периоди за закупуване на имот, заради хубавото време и удобството на преместването през по-топлите и сухи месеци от годината. Но от друга страна, увеличеното търсене през тези периоди води и до повишение на цените на имотите.
Също така, анализите показват, че през есента и зимата интересът на купувачите е по-малък, което води до по-добри възможности за преговори и откриване на потенциално по-изгодни предложения за покупка на недвижим имот.
Разбира се, преди да пристъпите към покупко-продажба на имот, е важно детайлно да обмислите действията си спрямо момента, в който ще осъществите търсене, да направите предварително проучване на пазара, да се консултирате с агент на недвижими имоти, който най-точно би ви насочил дали моментът е подходящ за осъществяване на сделка. Избиране на точното време ще ви помогне освен за по-бързата покупко-продажба, но и за реализирането ѝ при възможно най-изгодни условия.
Пролетните и летните месеци са най-натовареното и най-конкурентно време за закупуване на недвижим имот. Потенциалните продавачи са по-склонни да обявят жилище за продажба през пролетта, за да „уловят“ купувачи, които искат да се настанят в новия си дом през лятото, когато ползват отпуските си и времето е подходящо за преместване, или преди началото на новата учебна година, ако имат децата.
Също така, изборът на продавачите да задвижат продажбата на имота си през пролетния сезон, дава шанс за по-разнообразен избор на купувачите. Добре е да знаете, че заради раздвижването на имотния пазар през пролетта ,а също и през есента се предлагат и много по- изгодни кредитни опции.
Пролетта е сезонът, през които се сключват най-много имотни сделки на пазара. През този сезон, а също и през есента, дъждовете могат да създадат проблеми с поява на влага и мухъл, които през тези годишни времена е много трудно да бъдат прикрити – ако има такива, те ще са ясно видими именно през валежните сезони..
С повишаването на температурите и удължаването на светлата част на деня, летният сезон носи със себе си вълна от активност на пазара на недвижими имоти.Освен лятната ваканция, една от причините купувачите да са по-мотивирани за огледи на имоти през лятото са и по-дългите дни, в които хората са по-склонни да отделят време след работните си ангажименти за огледи.
Пикът на цените на жилищата е през горещия сезон. Лятото се слави като най-скъпият период за покупка на нов дом. Топлите месеци- май, юни и юли са се утвърдили като най-неподходящото време – тогава купувачите заплащат около 10% над пазарната стойност на имота.
Лятото е и сезонът на ремонтите, когато хората използват своите годишни отпуски и ваканции. За разлика от зимата, позволяваща само смяна на вътрешния интериор например, лятото благоприятства за извършването и на всички видове външни ремонтни дейности. Освен това, горещите дни не само ускоряват процеса на съхнене на различните строителни смеси, но и тяхната по-дълга продължителност подпомага по-бързото извършване на строителните дейности.
Ако купувате нов дом за себе си или пък има неотложна и спешна необходимост от смяна на жилището, е добре да избирате имот през есента. Тогава търсенето е по-малко и няма да бъдете в конкуренция с още стотици желаещи точно този имот.
Също така. есента е и активен работен сезон, през който ще можете да се ориентирате по-добре за трафика от и до новия си дом, шума и другите фактори, които е важно да се вземат предвид при покупката на недвижим имот.
През есента и зимата тенденцията е да има по-малко конкуренция на имотния пазар, отколкото в пика през пролетта и лятото, но все пак са на лице достатъчен брой имотни оферти на пазара.
Често поради предпазливостта на продавачите, на пазара се предлагат по-малко качествени имоти през периода ноември – март. Но също е добре да се знае, че в сравнение с топлите месеци от годината, едно жилище ще се сблъска с много по-слаба конкуренция, ако се обяви на пазара през зимата.
Друго важно предимство на зимата е, че огледът на жилището през този сезон, когато е много студено, позволява да добиете пълна представа за това какъв би бил животът ви в този дом, тъй като ще имате възможност да проверите дали има функционираща система за отопление и налична ли е топлоизолация например.
Студените зимни месеци могат да се определят като най-неподходящия момент за пускането на имот в продажба, тъй като тогава вероятността от задържане на жилището на пазара за по-дълго време и получаването на по-ниска цена за продажба е значително по-голям. Това се дължи на по-ниското търсене и ограниченото предлагане на качествени имоти.
Пазарът често е замръзнал през декември, но това се дължи също и на факта, че сезонът е празничен. Както казахме, цените на жилищата обикновено са най-ниски през зимата, като за най-евтин месец се определя януари.
Зимата е времето на купувачите. През студените месеци за повечето продавачи е значително по- трудно да реализира продажба на недвижим имот.
Обикновено имотите, обявявани на пазара през зимата, са с по-ниски цени ,тъй като продавачите очакват по-слаб пазар и по-слабо търсене. Така един имот, който през другите сезони няма да получи много внимание поради голямата конкуренция, може да се превърне в истинска атракция за купувачите през зимните месеци.
Но тъй като през зимата денят е много по-къс и възможностите за огледи след работа са силно ограничени, много подробности могат да останат незабелязани. Също така, зимата не е подходящ сезон за ремонти и ако такива се налагат и предстоят, следва да бъдат отложени за по-благоприятни метеорологични условия.
Решението да се закупи недвижим имот зависи от редица фактори, като започнем от икономическите и социалните, но и обърнем внимание на метеорологичните такива.
Ако разполагате с парични средства и свободно време, може да намерите дома на мечтите си изключително бързо! Затова, въпреки външните фактори, личната мотивация за покупка или продажба на имот е водеща.