Старо или ново строителство избираха купувачите на имоти

Старо или ново строителство избираха купувачите на имоти през 2024 г.?


Прочетете кои фактори повлияха на купувачите на имоти през 2024 г., какво строителство избраха и каква е нашата прогноза за избора им през идната 2025 г. 

Какви фактори повлияха на избора между старо и ново строителство? 

Според анализ на Имотека независимо от мотивите си за покупка на имот, клиентите вече са изключително информирани за състоянието на имотния пазар у нас. Купувачите активно търсят и сравняват различни оферти и добре идентифицират рисковете. Склонни са да платят повече от предвиденото, ако видят, че даден имот е наистина качествен и отговаря на изискванията им. Това доведе и до по-успешното реализиране на качествени имоти ново строителство или ремонтирани и добре обзаведени жилища на вторичния пазар. 

Нарастващият интерес от страна на купувачите към жилища в сгради ново строителство, се дължи на множеството им предимства, като съвременен архитектурен поглед, който отговаря на нуждите на една голяма част от участниците на имотния пазар - за живот в добре изглеждаща сграда, която е проектирана с мисъл за уют и функционалност. 

 

Ролята на цената, локацията и състоянието на имота при избора на купувачите 

При новото строителство цената за един квадратен метър е няколко пъти по висока, в сравнение с тази на по-старите сгради, но е логично обусловена и от обстоятелството, че новото строителство в София например е съсредоточено в зони на града, които имат широк потенциал за развитие. При старото строителство (това, преди 1991 г.) цената на имота се пресмята за квадратен метър жилищна площ и в нея не се включват мазета, тавани и цялата площ на терасите за разлика от новото строителство. 

 

Когато сравняваме имоти старо и ново строителство не може да пренебрегнем и друга основна характеристика, в полза на новото строителство - качеството на използваните в процеса материали. Все по-голяма тенденция е използването на високи технологии при изграждането на проекти ново строителство, което гарантира максимална прецизност при крайния резултат, но и по-голяма сигурност за собствениците. 

Но от друга страна, старите сгради обикновено имат впечатляваща архитектура, като често носят и историческа стойност. Те предоставят усещане за уникалност.  

Разбира се, всичко зависи от състоянието на имота и амбициите на новите собственици, но тъй като жилищата старо строителство се продават на вторичния пазар, ремонтите вероятно ще са необходими. 

 

Как икономическата обстановка и инфлацията се отразиха на предпочитанията за ново или старо строителство? 

Инвестицията в недвижимо имущество е най-сигурният и популярен начин за запазване на спестяванията и недопускане на възможността да се обезценят в бъдеще. Покупката на имот у нас се определя като най-стабилното капиталовложение и начин за печелене на пасивен доход, трупане на спестявания и изграждане на диверсифициран инвестиционен портфейл.  

Не само - лихвите по ипотечните кредити към края на 2024 г. все още са на ниски нива и ако планирате да изтеглите кредит за закупуването на имот сега, то ще усетите покачването на лихвените проценти плавно. 

Също така, идеята за сдобиване с имот преди неговото построяване продължава да буди интерес у клиентите, планиращи вложение в собствено жилище. Причините са породени както от по-достъпните цени на фона на общата пазарна обстановка, така и от предимствата за клиента, с чието лично мнение и желание може да бъде съобразено изграждането на строежа. 

 

Предимствата на ново строителство 

Новото строителство съчетава в себе си качество, сигурност, модерна архитектура, стил и функционалност. Така собствениците могат да получат спокойствие, уют, модерни и красиви детайли, които са както в цялостната фасада на сградата, така и в интериора. Друго тяхно водещо предимство е и дългият им експлоатационен период и високото качество на използваните в процеса на строителство материали, което несъмнено дава допълнителна сигурност на собствениците на жилището. 

Важна роля за спестяването на средства за комунални сметки има полагането на качествена топлоизолация при сградите от ново строителство. Освен топлоизолацията отношение към задържането на топлина имат и окачените външни фасади на сградите. Трябва да се отбележи, че окачените фасади имат и естетическо преимущество пред общия облик на сградите старо строителство. 
 Обстоятелство, което също е от ключово значение за енергоефективността на настоящите жилищни кооперации, е поставянето на качествена нова дограма, която да запази топлината в помещенията. 

В повечето случаи общите части на сградите ново строителство се поддържат от външни фирми, които са специализирани в сферата на сградния мениджмънт. В резултат на това общите помещения ще бъдат регулярно почиствани и освежавани. Важно е да се отбележи и, че новите сгради имат гаранция за качество на строителството, което е съществено предимство особено в първите години, когато могат да възникват евентуални дефекти, за чието отстраняване ще бъде отговорен строителят. 

Много важно и от първостепенно значение са и висококачествените материали, които се използват в новото строителство, тъй като оказват влияние на цялостното изпълнение на сградата. Използват се иновативни материали от най-високо ниво. 

Освен качествени материали, се използват най-новите строителни технологии. Съчетават се доказаните във времето технологии от традиционното строителство с най-новите и модерни промени и нововъведения. Използват се и електронни инструменти, с които по-лесно се постига прецизност и се обръща голямо внимание на всеки един детайл. 

 

Предимствата на старо строителство 

Както казахме, старите сгради притежават впечатляваща архитектура и носят добавена историческа стойност.  

Едно от предимствата на старото строителство, за което купувачите рядко се замислят, но си струва да се обърне внимание е разликата в данъчната оценка и съответно на дължимите данъци. При старото строителство данъците често са по-ниски. 

 

Какво предпочетоха купувачите през 2024г.? 

Годината беше добра за качествените имоти, като купувачите във високия и средния сегмент  имаха разнообразен избор, но обмисляха внимателно покупките си. Умереността на купувачите рефлектира и върху ниския сегмент – продавачите там трябваше да направят известни компромиси с цената. 

Търсенето на сигурност на спестяванията беше и продължава да бъде основен двигател и на пазара на ново строителство, като се наблюдаваха две водещи тенденции на този пазар у нас - ръст на обемите /около 13%/, продиктуван от ръст на цените, но и все по-дълъг срок за сключване на сделка. 

 

Новото строителство е станало все по-предпочитано за купувачите поради няколко основни причини – на първо място се нарежда по-ниската продажна цена и възможността за гъвкави схеми на плащане; модерната визия, облагородените зелени пространства, функционални разпределения, тяхната икономичност и по-ниски разходи. 

 

Kакво ще изберат купувачите през 2025г? 

Интересът към жилища ново строителство, както и към новопостроени жилищни комплекси от затворен тип ще продължи да бъде водещ, тъй като купувачите все повече търсят имоти с модерна визия, сигурност, множество налични удобства, енергийна ефективност, но и качествено изпълнение.