Отговорността за внасяне на данъка зависи от статута на наемателя. Ако наемателят е физическо лице, тогава наемодателят е задължен да внася данъка. При наемател предприятие или самоосигуряващо се лице, наемателят удържа и внася данъка от името на наемодателя.
Как да изберем брокер при продажба на апартамент?
Направете проучване на имотните агенции на пазара като се информирате за историята на компанията, нейните награди и постижения, членства в организации, участия в международни форуми, симпозиуми, конференции, събития и други. Това ще ви даде поглед върху позиционирането на компанията, нейното реноме сред останалите и прозрачността на услугите, които предлага.
Защитете себе си, собствеността си или процеса по търсене на ново жилище, като внимавате за компании с недобър имидж, без дългогодишен опит на пазара на недвижими имоти, с лоша маркетинг стратегия, с консултанти, без професионално обучение и неправилна комуникация с двете страни по предстоящата сделка.
Как се изчислява данъчна оценка?
Съгласно Приложение №2 от ЗМДТ, данъчната оценка на сграда или на част от нея се определя по формулата:
ДО = БС x Км x Ки x Кх х Кв x Ко x ПЛ,
където:
ДО е данъчната оценка в левове;
БС – базисната данъчна стойност на 1 кв.м. в левове;
Км – коефициент за местоположение;
Ки – коефициент за инфраструктура;
Кх – коефициент за индивидуални характеристики;
Кв – коефициент за височина;
Ко – коефициент за овехтяване;
ПЛ – площта на сградата или част от нея в кв.м
Базисната данъчна стойност (БС) се определя на квадратен метър в зависимост от конструкцията и вида на обекта/ПН, ПМ, М1, М2, М3/. Км се определя в зависимост от местонахождението на обекта/населено място, зона, строителни граници/. Ки се определя в зависимост от инфраструктурата в и около обекта/ водопровод, канализация, електрификация, телефонизация, топлофикация, улична мрежа/. Кх се определя в зависимост от разположението във височина на обекта, неговото физическо състояние и подобренията в него/. Кв се определя за за търговски, производствени и селскостопански обекти, когато височината на етажа е по-голяма от 4,0 м, за останалите обекти коефициентът е 1,0. Ко се определя в зависимост от броя години от завършване на сградата до момента на оценката, като за първите пет години от завършване на сградата коефициентът е 1,0. ПЛ е площта или разгънатата застроена площ на сградата, като стойността на идеалните части от общите части на сградата е включена към данъчната базисна стойност. За складовите площи – мазета и тавани се приема 0,30% от площта им, когато са прилежащи към съответния обект.
Кой плаща такса смет при наем?
Такса смет е част от местните данъци и такси, които по закон са задължение на собственика на имота. Въпреки това, в договора за наем може да бъде уговорено, че наемателят ще поеме плащането на тази такса.
Как се определя наем на имот?
Определянето на наемната цена зависи от няколко фактора:
• Местоположение: Имотите в централни или престижни райони обикновено имат по-висок наем.
• Състояние и обзавеждане: Реновирани и напълно обзаведени имоти могат да командват по-високи наемни цени.
• Пазарни условия: Анализ на текущите наемни цени за подобни имоти в района помага за определяне на конкурентна цена.