Според анализ на Имотека, независимо от мотивите си, клиентите са изключително информирани за състоянието на пазара днес. Купувачите активно търсят и сравняват различни оферти и добре идентифицират рисковете. Склонни са да платят повече от предвиденото, ако видят, че даден имот е наистина качествен и отговаря на изискванията им. По-успешно се реализират качествените имоти ново строителство или ремонтирани и добре обзаведени жилища на вторичния пазар, като времето за покупката на имот, отговарящ на тези характеристики е в рамките на 20-30 дни.
За колко време се одобрява ипотечен кредит?
Срокът за одобрение на ипотечен кредит варира в зависимост от сложността на случая и бързината на предоставяне на необходимите документи. Обикновено предварителното одобрение отнема няколко дни, а окончателното – между 1 и 3 седмици.
В какъв срок се издава данъчна оценка?
Според чл. 3, ал. 1 от Приложение № 2 на Закона за местните данъци и такси, срокът с който разполагате, за издаване на удостоверението за данъчна оценка е 2 седмици, считано от деня на подаване на молбата.
Как се изчислява лихва по ипотечен кредит?
Лихвата по ипотечен кредит обикновено се изчислява чрез анюитетни вноски, които са равни месечни плащания, включващи както главница, така и лихва. Формулата за изчисляване на месечната вноска е:
M = P * (r(1 + r)^n) / ((1 + r)^n - 1)
където:
M е месечната вноска;
P е главницата на кредита;
r е месечният лихвен процент (годишният лихвен процент, разделен на 12);
n е общият брой на вноските.
За улеснение, можете да използвайте нашия онлайн кредитни калкулатор, който автоматично изчислява месечните вноски и общата сума за погасяване.
Как се изчислява данъчна оценка?
Съгласно Приложение №2 от ЗМДТ, данъчната оценка на сграда или на част от нея се определя по формулата:
ДО = БС x Км x Ки x Кх х Кв x Ко x ПЛ,
където:
ДО е данъчната оценка в левове;
БС – базисната данъчна стойност на 1 кв.м. в левове;
Км – коефициент за местоположение;
Ки – коефициент за инфраструктура;
Кх – коефициент за индивидуални характеристики;
Кв – коефициент за височина;
Ко – коефициент за овехтяване;
ПЛ – площта на сградата или част от нея в кв.м
Базисната данъчна стойност (БС) се определя на квадратен метър в зависимост от конструкцията и вида на обекта/ПН, ПМ, М1, М2, М3/. Км се определя в зависимост от местонахождението на обекта/населено място, зона, строителни граници/. Ки се определя в зависимост от инфраструктурата в и около обекта/ водопровод, канализация, електрификация, телефонизация, топлофикация, улична мрежа/. Кх се определя в зависимост от разположението във височина на обекта, неговото физическо състояние и подобренията в него/. Кв се определя за за търговски, производствени и селскостопански обекти, когато височината на етажа е по-голяма от 4,0 м, за останалите обекти коефициентът е 1,0. Ко се определя в зависимост от броя години от завършване на сградата до момента на оценката, като за първите пет години от завършване на сградата коефициентът е 1,0. ПЛ е площта или разгънатата застроена площ на сградата, като стойността на идеалните части от общите части на сградата е включена към данъчната базисна стойност. За складовите площи – мазета и тавани се приема 0,30% от площта им, когато са прилежащи към съответния обект.