Зимата е в стихията си и студът сковава улиците. А обратно пропорционално на температурните амплитуди сметките за парно и ток не спират да растат. Голяма част от месечния бюджет на домакинствата отива именно за отоплението на дома. Затова и решихме да ви споделим 7 полезни съвета как да задържате топлината, без това да се отразява драстично на сметките ви. По този начин по-лесно ще спестите пари за своя мечтан дом например.
Топлината от слънцето е безплатна, така че не пропускайте да се възползвате от нейната сила. Позволете на лъчите да нахлуят в дома ви. Още щом се събудите, дръпнете завесите настрани, вдигнете щорите, премахнете всяко препятствие по пътя на слънцето към дома ви. А щом се стъмни, направете точно обратното. Спуснатите завеси и щори играят ролята на допълнителен слой изолация. По този начин по-лесно бихте задържали насъбралата се през деня топлина и за през нощта.
Когато си купувате електрически радиатори, внимателно проверявайте дали имат опция да се самоизключват. Настройвайте радиатора или климатика си на не повече от 22 градуса. Според експертите препоръчителната стайна температура е между 21 и 23. Ако настроите електрическия си уред на 30 градуса, едва ли ще се изключва дори за момент, а това ще увеличава сметката ви за ток. А и не забравяйте, че колкото повече се затопляте вкъщи, толкова по-студено ще ви е, когато излезете навън.
Вероятно любимото ви място у дома през зимата е на диванчето/ стола/ фотьойла до радиатора. Но именно обемните меки мебели до източника на топлина абсорбират голяма част от нея. И по този начин стаята си остава студена. Затова преместете всичко, което е твърде близо до радиатора. Същото се отнася и за завесите. Намерете начин да ги отдръпнете от него. Не оставяйте и дрехите си да се сушат върху радиатора освен ако в конкретния момент не се нуждаете от тях повече, отколкото от топлина.
Инвестицията в саниране и смяна на дограмата изисква немалка сума пари, но с времето ви се изплаща с намалелите сметки за отопление. Топлоизолацията задържа топлината в дома ви, което увеличава още повече действието дори само на слънчевите лъчи, които могат да го затоплят в не толкова студени дни. Ако все пак няма как да си позволите подобна инвестиция, винаги имате варианта за вътрешна изолация. Чудесна работа ще ви свършат фибранът или ватата.
Представете си само колко много топлина напуска дома ви през процепа под вратата или през пантите на прозорците. Ако предотвратите това, ще намалите сметките си за отопление с до 50 лв. годишно. С бюджет до 10 лв. бихте могли да си купите уплътняваща лента или самозалепващо се долно уплътнение за врата.
Много български домакинства използват бойлер, за да загряват водата си. Ако и вие сте сред тях, ето няколко съвета. Включвайте го предимно между 22:00 ч. и 06:00 ч., за да използвате по-евтината нощна тарифа за енергията. Нагласете термостата му така, че да загрява водата до определена температура и след това да се изключва. Нямате нужда да работи 24/7. Ако е твърде стар, ще ви излезе далеч по-икономично да го замените с нов енергоспестяващ модел.
Термоотразителните панели за радиатор представляват панел от дунапрен, който е покрит с алуминиево фолио. Предназначението му е да отразява топлината от радиатора навътре към помещението. Идеята е да не й позволява да отива в стената, където се губи. Тук ще ви трябва бюджет между 150 и 200 лв., но бързо ще усетите ефекта.