9 грешки, предотвратими при обзавеждане на кухненски пространства

9 грешки, предотвратими при обзавеждане на кухненски пространства
19.10.2018 г.

Обзавеждането на кухнята изисква доста усилия, мислене в перспектива и немалко пари. За да не разхищавате времето и финансите си, е препоръчително да избягвате грешки, които след това да поправяте. В следващите редове споделяме с вас 9 примера за това какво да не правите.

Разхищаване на пространство

С колкото и пространство да разполагате, най-важното е да го използвате правилно. Не бихте искали да извървявате „километри“, за да стигате от печката до хладилника, а после до масата. Изключително важен е триъгълникът мивка-печка-хладилник. Той трябва да бъде достатъчно голям, за да позволява на двама души да се разминават спокойно, но и достатъчно малък, за да ви е удобно, когато готвите. Препоръчително е и да създадете отделни ъгли за различните дейности – за готвене, за хранене и евентуално за почивка, в случай че кухнята и всекидневната са в едно помещение.

Тесни „коридори“

Коридорите, които оставяте между мебелите в кухнята, трябва да са достатъчно просторни за разминаването на поне двама души. Представете си сутрин, в която всички членове на семейството ви бързат за работа и училище и се опитват да си приготвят закуска и/или храна за обяд. В подобен момент ще се радвате да разполагате с пространство, което е широко поне метър – метър и половина, между мебелите.

Да не мислите триизмерно

Разбира се, че ще искате кухнята ви да е красива, но още по-важно е да е функционална. Когато планирате интериора на помещението, обмислете добре както големината на вратите, електроуредите и шкафовете, така и посоката на отваряне на вратите им. По този начин ще се подсигурите, че фурната и шкафа с тавите например биха могли да бъдат отворени едновременно, ако това ви е нужно. Добра идея е, първо, да изберете електроуредите си и след това те да ви водят в подбора на шкафове, а не обратното.

Твърде големи „острови“

„Острови“ ще наричаме струпванията на големи мебели на едно място. Такива например в кухнята са масата със столовете, барплота, кухненските шкафове и т.н. Най-добре е те да бъдат поне два. Ако всички мебели са на едно място, ще имате твърде много празно пространство, а в същото време ще ви е трудно да се разминавате и често ще ви се налага да заобикаляте нещо или някого. Внимавайте и с това колко голям е даден „остров“. Всичко, което е по-дълго от 3 метра и по-широко от метър и нещо, би било непрактично.

Промени в плана

Когато веднъж вече сте започнали с преустройството на помещението, не е добра идея да променяте плана си. Обмислете всичко предварително и след това се придържайте към взетите решения, защото едно изменение в напреднал етап би могло да доведе до по-нататъшни затруднения.

Място за складиране?

Ако желаете кухнята ви да има приветлив и красив вид, то не бихте могли просто да трупате чиниите си в кашон. Шкафове, рафтове, витрини – изключително важно е на какво ще се спрете и как ще го съчетаете с цялостната визия на помещението. И имайте предвид, че ако отворените рафтове и прозрачните витрини преобладават, то ще трябва винаги да ги държите в изрядно състояние – без прах и добре подредени.

Да забравите за приятелите си

Без значение е дали кухнята ви е голяма, или малка. Размерите на помещението няма да успеят да задържат приятелите и роднините ви далече от вас. Ако организирате събиране в дома си, ще ви се налага да се отбивате често до кухнята. И вероятно бързо ще бъдете следвани от някой от гостите, за да ви прави компания и да помага. Затова и е много важно да сте подсигурили подходящо пространство за него, било то и само един стол до кухненския плот.

Импулсивни решения

Теракотът, паркетът и останалите материали, които използвате за преобразяване на кухненското пространство, често изглеждат много по-различно в съчетание с вашето конкретно помещение, отколкото в каталога или дори в магазина. Не купувайте нищо, преди да сте видели мостра и да сте я съпоставили с останалите неща в интериора си.

Да не ползвате професионалисти

Попадали ли сте в баня с наклонен под, в която водата трудно успява да се изтича? Това е често срещан резултат, когато човек се захване сам с ремонтните дейности. В кухнята не бихте имали подобен проблем, но вероятно бихте предпочели да си спестите всяка възможност за нежелани последствия от неопитните ви действия. Затова и помощта на специалисти винаги е добра идея. По този начин ще си спестите време, нерви и пари, които би ви се наложило да похарчите за последващо поправяне на несъвършенствата.

Често задавани въпроси

Кой плаща такса смет при наем?

За колко време се одобрява ипотечен кредит?

Тежести на имот: Какво представляват?

Къде се плаща данък "наем"?

Как се декларира доход от наем?