Предстои ли Ви покупка на имот? Ако имате нужда от съвети, прочетете тази статия, в която нашите експерти споделят ценен опит!
Ако възнамерявате да закупите имот трябва да мислите в перспектива, като определите предварително конкретни за вас параметри и критерии. Най-често характеристиките, на които купувачите обръщат внимание са локация, цена, вид на строителството, квадратура и разпределение, изложение, етаж и други. Също така, определете бюджет, в рамките на който може да се разпростирате при избора си.
Тъй като покупко-продажбата на имот има дългосрочни последици и за двете страни по сделката, както вече споменахме, процедурата изисква предварително отделено време в проучване на пазара, обективна оценка на финансови възможности от страна на купувача. Затова е важно да:
Както казахме, ценна практика преди да пристъпите към определянето на бюджета, е да направите свое лично проучване как вървят цените на имотите в районите, в които искате да бъде разположен вашето бъдещо жилище.
В случай че ще разчитате на финансиране от банкова институция е изключително важно да се запознаете с различните кредитни продукти, за да изберете най-изгодните за вас условия. Каква ще бъде месечната вноска по кредита, за какъв период от време ще трябва го изплатите и каква ще бъде лихвата – фиксирана или плаваща. Според един от най-простите принципи максимумът, който може да си позволите, не бива да надхвърля 50 пъти нетните месечни приходи на домакинството. Или иначе казано, ако изкарвате 1700 лева на месец, може да вземете кредит до 85 000 лева (1700x50). Важно е обаче да вземете предвид допълнителното условие, според което не трябва да имате други кредити, които все още изплащате.
Когато обмисляте своя бюджет не бива да забравяте, че разходите по покупката на имот не се ограничават само до сумата, с която ще покриете обявената продажна цена. Не забравяйте да калкулирате разноските, необходими за самата процедура по прехвърлянето – местен данък, такса за вписване на новия нотариален акт в Имотния регистър, нотариални такси и допълнителните пера като банкови такси и комисионна за брокер на недвижими имоти.
Също така, една от първите стъпки при търсенето на имот за покупка е вземането на решение дали да започнете оглед на пазара самостоятелно или да потърси съдействие от професионалист в сферата.
Ползите от използването на услугите на консултантска агенцията за недвижими имоти са много. Нека започнем от сериозните познания и задълбочени наблюдения върху случващото се на пазара на имоти. Като купувач вие започвате да се интересувате от пазара на имоти едва, когато възнамерявате да излезете като играч на него. За разлика от вас, консултантските агенции разполагат с брокери, които ежедневно следят случващото се на имотния пазар. Те могат да прогнозират кога се очаква спад или пик в търсенето и предлагането на имоти – фактор, който оказва голямо влияние върху цените на предлаганите жилища.
Друга съществена причина да изберете да се доверите на имотен агент са уменията на им да боравят с документацията, свързана с покупко-продажбата. Това умение никак не е за подценяване, тъй като броят на необходимите документи за финализиране на сделката е значителен, а липсата на някои от тях може да провали успешното финализиране на сделката.
Благодарение на подготвеността на всичките си служители, агенцията за недвижими имоти значително ускорява процеса по покупко-продажба. Нещо повече – отговорност на консултанта е да ви селектира само най-релевантните оферти, да организира и уговори необходимите огледи и да води преговорите, така че да ви уреди най-добрите условия за покупка на вашия нов дом.
Вие като купувач, насочил се към покупка на жилище трябва да сте наясно със своите изисквания и предпочитания и да направите няколко огледа преди да изберете имот, тъй като така най-точно ще прецените кой отговаря максимално или поне се доближава до начина ви на живот, изискванията и предпочитанията ви.
Освен личната ви ангажираност да сте в крак с динамичния имотен пазар, както споменахме по-горе, е добре да се доверите и на брокер на недвижими имоти, който познава тази ниша в дълбочина и с всички нейни специфики. Но работата на отговорния агент не се ограничава единствено с успешно финализиране на една сделка, той се интересува от обратната връзка, която клиентите му предоставят, за да извлече ценна информация и насоки, за да бъде максимално във ваша помощ. Доверявайки се на консултанта, вие ще имате не просто сътрудник, с чиято помощ да улесните процеса по сключване на сделка, но също така доверен партньор, в чието лице да откриете подкрепа и ценни съвети.
Много е важно и е от първостепенно значение-една от първите ви стъпки, които ще трябва да предприемете, когато вече сте избрали имот е неговата проверка, пълното проучване на историята му и неговия статут, преди да преминете към официални преговори с продавач. В това число влизат тежести, ипотеки и възбрани. Ако историята на имота е чиста, следва да бъдете внимателни и да проверите документацията при сключване на сделката, а именно договорът, който ще подпишете и всички клаузи по него.