Тежести на имот

Тежести на имот: Всичко, което трябва да знаете

Разберете какво означава понятието “тежести на имот”, какви са основните видове тежести и как да проверите дали избрания от вас имот има тежести.

 

Тежести на имот: Какво представляват?

В своята същност те представляват права на различни от собственика лица върху дадения имот. Тези права могат да бъдат противопоставени на интересите на купувача. При този сценарий, желаещият да се сдобие с имот попада в затруднено положение, а изходът от него е съпътстван от много стресови моменти. 
Именно поради тази причина купувачите настояват да направят обстойна справка и да се уверят, че няма предявени претенции върху жилището от страна на трети лица – наследници, собственици или съпрузи, както и че не са налични възбрани или ипотеки.

 

Видове тежести на имот

Както вече казахме, тежести върху имот е правен термин за сбор от вещни права, които не принадлежат на собственика на имота, а на трети страни. При покупка на имот, е важно да се знае, че тежестите не се премахват автоматично с продажбата. Те продължават да съществуват и да “тежат” на новия собственик на имота и той трябва да се съобразява с тях, като това може да доведе до усложнения, забавяне на процедурата по изповядване на сделката, а дори и до прекратяване на процеса по покупко-продажба..

 

Право на ползване

Правото на ползване се изразява във възможността трето лице, което не е собственик на дадения имот, да го ползва. Придобиването на имот, върху който тежи право на ползване може да доведе до множество неудобства, тъй като притежателят не може да разполага с имота си напълно и самостоятелно.
Притежателят на това право за ползване може да използва имота, за да живее в (част от) него за определен срок, като често този срок може да е дълъг, например докато собственикът е жив.

 

Право на строеж

Правото на строеж дава право на трета страна да построи сграда в чужд недвижим имот. То включва в себе си правото на собственост върху вече построената сграда и правото тя да е в чуждия имот, както и да се ползва земята, доколкото това е необходимо за ползването на сградата-достъп, водоснабдяване, ел. инсталации.

 

Сервитутно право

Сервитутното право може да бъде няколко вида: право на преминаване, на водопрекарване или на прокарване на общи съоръжения на техническа инфраструктура.
Ако трето лице притежава такова право, то собственикът на имота е задължен да осигури възможността за преминаване през собствеността, независимо дали иска или не.

 

Възбрана

Възбраната представлява забрана на собственика да се разпорежда с конкретния имот докато трае даден съдебен процес или се стигне до принудително изпълнително производство. В такава ситуация може да се наложи купувачът да заплати чужди задължения или изцяло да загуби имота на публична продан.

 

Ипотека

Ако върху дадения имот вече има наложена ипотека, това дава възможност кредиторът да получи цената на имота, ако длъжникът не изплати дълга си. По този начин, ако задълженото лице спре да погасява задълженията си, кредиторът може да се насочи към ипотекирания в негова полза имот и така новият собственик може да загуби имота.

Въпреки това, ако ви предстои покупката на жилище, трябва да имате предвид, че ипотекираните имоти разкриват много добри перспективи. Разбира се, подобен тип сделки имат редица специфики и тънкости, към които е добре да подходите внимателно. Все пак имайте предвид, че опасността пред купувачите при този тип сделки е също толкова голяма, колкото и рискът при всяка една друга покупко-продажба на недвижим имот. Тук е моментът да се отбележи, че при определени обстоятелства, закупуването на подобен имот ви гарантира дори по-сигурни и изгодни условия, отколкото бихте получили при стандартна имотна сделка. Затова в случай, че проявявате интерес към подобно споразумение, от значение е да отделите достатъчно време, за да проучите в детайли договорените параметри на сключения кредит за ипотека. Ако съумеете да направите точен разчет на разходите си по сделката и се запознаете в дълбочина с конкретния казус, нямате основание за притеснение.

 

Кога ще ви се наложи да извадите удостоверение за тежести на имот?

Удостоверението за тежести е официален документ по смисъла на закона. Неговата функция е да представи информация за това дали има наложена от съдебен изпълнител възбрана върху конкретния имот. Възбраните се вписват в Имотния регистър към Агенцията по вписвания, като с помощта на удостоверението се установяват всички вещни права, както и дали съществуват евентуални възбрани върху имота. Много често купувачите настояват изрично той да бъде включен сред набора от документи. По този начин предварително се подсигуряват и свеждат до минимум възможността да се окажат в неблагоприятна ситуация. Не представлява проблем вместо удостоверение, да бъде направена електронна справка за тежести на имот от юридическо лице (нотариус или адвокат). Недостатък за купувачите обаче е обстоятелството, че този вид справка няма официален характер.

 

Как да направим проверка за тежести на имот онлайн?

Проверката може да бъде осъществена и чрез бърза електронна справка в електронния имотен регистър към Агенция по вписванията. Преимуществото при нея е, че купувачите могат да я получат непосредствено преди сключването на предварителния договор за покупко-продажбата на недвижим имот, а също така и преди реализирането на финалната сделка, за да бъде информацията с възможно най-актуално съдържание.

Справката е хронологична таблица с всички вписвания, касаещи съответния недвижим имот: продажби, учредени вещни права, законни и договорни ипотеки, възбрани, замени, делби, искови молби, отбелязвания, договори за наем и др. Отбелязани са и страните по тези сделки, както и информация къде да бъдат открити документите в архивите на Имотния регистър.