Научете 6 съвета за успешно преговаряне с търговци на недвижими имоти. Подгответе се за по-добри и уверени сделки при покупка или наем от нашата статия.
Воденето на преговори е изкуство, което изисква набор от качества като добро ораторство, хладнокръвие, подплатени с аргументирани доводи. Воденето на преговори за покупко-продажба на имо не се различава особено от друг вид преговори и също се състои в това две или повече страни да открият общ език, а чрез него приемливи и удовлетворяващи условия за всички участници в сделката.
Трябва да знаете, че процесът на сключване на една имотна сделка протича най-гладко, когато всяка страна остава с усещането, че е печели нещо ценно за себе си, по време на преговорите.
Не забравяйте също така, че преговорите при покупко-продажба на имот са много важна стъпка в целия процес на прехвърляне на даден имот от един собственик на друг, тъй като умело водените преговори могат да свалят цената на жилище с около 10-15%, а понякога дори с повече.
Като начало е добре да си осигурите добра комуникация както с брокера си, така и с продавача на жилището, което сте харесали. Бъдете отчиви и любезни, но и отстоявайте позициите си, ако не сте съгласни с нещо. Ако в процеса на продажба нещата се усложнят, добрите взаимоотношения са тези, които гарантират, че ситуацията няма да доведе до неблагоприятни последници за всички участници в сделката.
Често пъти успешните преговори за покупка на имот опират и до умело контролиране на чувствата и емоциите на купувача. Важно е да се избягват емоционалните реакции и да се поддържа професионално отношение през целия процес на преговори.
Запазите така нареченото “win-win” отношение по време на преговорите, което означава да се стремите към справедливо и взаимно изгодно споразумение за всички страни. Покажете разбиране и уважение към позицията на продавача и бъдете готови да изслушате неговите аргументи и искания. Също така, бъдете готови да предложите компромиси и алтернативни решения, които могат да удовлетворят и вашите искания, както и исканията на другата страна.
Преди да отидете на оглед на желан от вас имот, отделете нужното време да направите свое собствено проучване какви са цените на сходни имоти в района, където се намира набелязаното от вас жилище. Това предварително проучване ще ви даде ценна информация, която бихте могли да използвате по стратегически начин при преговорите със собственика на имота.
Проучете всичко, което можете, като например причината за продажба на имота. Също така, добре е част от вашата предварителна подготовка да включва и един деликатен въпрос, който често се пренебрегва, а именно, от колко време дадено жилище е обявено за продажба. Тази подробност има значение, тъй като не е тайна, че качествените жилища се продават много бързо. Ако обаче имотът, който харесвате, стои на пазара повече време и не успява да се продаде, това е знак, че най-вероятно има нещо в него, което отказва потенциалните купувачи.
Добра идея е да задържите тази информация за себе си и не я споделяйте нито с продавача, нито с брокера.
Успешните преговори за покупко-продажба на имот мога да се възпиемат и като игра, която започва много по-рано, отколкото мнозина смятат. Тази игра започва още преди самите огледи, като е добре да задавате въпроси за всичко, което ви интересува и смятате за важно.
Също така, изслушането може да бъде от съществено значение при воденето на активни преговори с продавача. Слушайте внимателно какво казва той и се опитайте да разберете неговите мотиви и интереси. Изразете разбиране към неговите изисквания, като в същото време ясно представите своята позиция и интереси.
Преговорите за недвижими имоти, обикновено приключват с компромис от едната страна, или когато се сключи договор, който обслужва интересите и на двете страни.
Преди да започнете преговорите, установете ясни граници на това, което сте готови да предложите и какво сте готови да приемете. Това включва ценови граници, но също така и други условия, като краен срок за приключване на сделката или включени допълнителни условия към предварителния договор. Когато имате ясна представа за нещата, с които можете да направите компромис и с кои не, ще намерите и правилния тон в преговорите, избягвайки неприятни ситуации.
Много важно е при покупка на имот, или на други вид недвижимо имущество, да не споделяте нито с брокера нито с продавача, че бързате прекалено много да закупите жилище. Това само би форсирало процеса, а това може да се окаже неизгодно за вас.
Юридически, преговорите приключват единствено, когато и двете страни подпишат договора. Преди това всяка от тях може да размисли, да промени условията или да се откаже.
Преговорите при покупко-продажба на имот са често деликатен въпрос. Истината е, че за да успеете да получите по-изгодни условия чрез преговори например, вие трябва да знаете какво точно правите.
Едно от най-важните неща, преди да започнете преговорите, е да подготвите и изследвате възможните опции и алтернативи. Това включва анализ на пазарната ситуация, изучаване на предишни преговорни решения и идентифициране на възможни компромисни варианти.
Също така, за да се постигне добър краен резултат, е важно да се установят общи цели, които да служат като основа за преговорите и да насочват действията на всички включени страни.
Взаимодействайте активно, като предлагате идеи и търсите общи решения, които да отговарят на интересите на всички страни. Това ще помогне за създаването на открита и конструктивна омуникация, която да подпомогне успешното преговаряне за имота.
Като започнем от сериозните познания и задълбочени наблюдения върху случващото се на пазара на имоти, съдействието на брокер на недвижими имоти може да бъде от голяма полза и да спести много притеснения на бъдещите купувачи.
Добрите консултантски агенции разполагат с брокери, които ежедневно следят случващото се на имотния пазар и могат да прогнозират кога се очаква спад или пик в търсенето и предлагането на имоти – фактор, който оказва голямо влияние върху цените на предлаганите жилища.
Друга съществена причина да изберете да се доверите на имотен агент са уменията на им да боравят с документацията, свързана с покупко-продажбата. Това умение никак не е за подценяване, тъй като броят на необходимите документи за финализиране на сделката е значителен, а липсата на някои от тях може да провали успешното финализиране на сделката.
Благодарение на подготвеността на всичките си служители, агенцията за недвижими имоти значително ускорява процеса по покупко-продажба. Нещо повече – отговорност на консултанта е да ви селектира само най-релевантните оферти, да организира и уговори необходимите огледи и да води преговорите, така че да ви уреди най-добрите условия за покупка на вашия нов дом.