Какво представлява данъчната оценка на имот?

Данъчна оценка на имот: изчисляване и данъчен калкулатор

Какво представлява данъчната оценка на имот? Как се изчислява? Прочетете повече по темата в тази блог публикация!

 

Какво представлява данъчната оценка?

Данъчната оценка на имот е основен инструмент, използван от властите за изчисляване на размера на дължимия данък върху имота. Тя включва оценка на пазарната стойност на имота въз основа на фактори като размер, местоположение и състояние, което в крайна сметка оказва влияние върху годишното данъчно задължение на собственика.

Удостоверението за данъчна оценка на имота по чл. 264, ал. 1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс е един от задължителните документи, които се изискват във връзка със сделки с недвижими имоти като то е необходимо не само за покупко-продажба, а също така и за дарение, ипотекиране, жилищен кредит или рефинансирането му.

Целта на данъчната оценка е да подпомогне процеса по събиране на данъците, които всеки собственик на жилище трябва да заплати. Когато всички задължения са погасени, собственикът получава документ, удостоверяващ, че няма наличие на задължения към държавната хазна и може спокойно да премине към продажбата на собствеността си.
Данъчната оценка е изключително ефективен метод за събиране на данъци от данъкоплатците. Ако имате задължения към държавната хазна, свързани с имот, който притежавате, докато не ги платите, не може да се разпореждате с него. Също така, не може да получите кредит, за да го ипотекирате.

 

Как се изчислява данъчна оценка? 

Съгласно Приложение №2 от ЗМДТ, данъчната оценка на сграда или на част от нея се определя по формулата: 
ДО = БС x Км x Ки x Кх х Кв x Ко x ПЛ,
където:
ДО е данъчната оценка в левове; 
БС – базисната данъчна стойност на 1 кв.м. в левове; 
Км – коефициент за местоположение; 
Ки – коефициент за инфраструктура; 
Кх – коефициент за индивидуални характеристики; 
Кв – коефициент за височина; 
Ко – коефициент за овехтяване; 
ПЛ – площта на сградата или част от нея в кв.м

Базисната данъчна стойност (БС) се определя на квадратен метър в зависимост от конструкцията и вида на обекта/ПН, ПМ, М1, М2, М3/. Км се определя в зависимост от местонахождението на обекта/населено място, зона, строителни граници/. Ки се определя в зависимост от инфраструктурата в и около обекта/ водопровод, канализация, електрофикация, телефонизация, топлофикация, улична мрежа/. Кх се определя в зависимост от разположението във височина на обекта, неговото физическо състояние и подобренията в него/. Кв се определя за за търговски, производствени и селскостопански обекти, когато височината на етажа е по-голяма от 4,0 м, за останалите обекти коефициентът е 1,0. Ко се определя в зависимост от броя години от завършване на сградата до момента на оценката, като за първите пет години от завършване на сградата коефициентът е 1,0. ПЛ е площта или разгънатата застроена площ на сградата, като стойността на идеалните части от общите части на сградата е включена към данъчната базисна стойност. За складовите площи – мазета и тавани се приема 0,30% от площта им, когато са прилежащи към съответния обект.

 

Оценка от оценители на данъците

Разбирането на данъчните ви задължения е от първостепенно значение, а правилната данъчна оценка дава ясна представа за вашите задължения. 

 

Прилагане на данъчната ставка

Ставката на данъка върху недвижимите имоти се определя с наредба на общинския съвет в граници от 0,1 и 4,5 на хиляда върху данъчната оценка на недвижимия имот.

 

Към кого да се обърнем за данъчна оценка на имот?

Удостоверението за данъчна оценка се издава от съответната данъчна служба към общината  по местонахождение на имота.

Услугата може да бъде заявена както за готов имот, така и за незавършено строителство. Това може да се случи както на гише в съответната община, така и да се заяви удостоверение за данъчна оценка онлайн с квалифицирано удостоверение за електронен подпис или квалифициран електронен подпис. Много важно уточнение е, че за да се ползва услугата онлайн е необходимо ползвателят да има профил в системата за електронно връчване.
Според чл. 3, ал. 1 от Приложение № 2 на Закона за местните данъци и такси, срокът с който разполагате, за издаване на удостоверението за данъчна оценка е 2 седмици, считано от деня на подаване на молбата.

Тук е моментът да споменем, че всички удостоверения, издадени до 30 юни имат валидност до същата дата на следващата година. Издадените след 30 юни удостоверения са валидни до края на същата година. За да стане по-ясно ще ви дадем конкретен пример:


Ако удостоверението е издадено на 20 април 2022 година, то е валидно до 20 април 2023 година. В случай че датата на издаване е 18 август 2022 г., то удостоверението има валидност до 31 декември 2022 г.


Все пак в някои случаи има изключения – ако данъчните задължения за недвижимия имот са платени за цялата година, като тази информация е изрично вписана в удостоверението, неговата валидност е до края на текущата година, без значение от датата на издаване.