Вижте списък с нужните документи при покупка и продажба на имот. Научете повече за сделки с недвижимо имущество и стъпките в процеса на прехвърляне от статията ни.
Покупката на ново жилище е наистина вълнуващо събитие за всеки, който мечтае за нов дом, но процесът по покупката е съпътстван от множество досадни, но в същото време крайно важни стъпки. Една от тях е подсигуряването на всички необходими документи за покупко-продажба на имот. За да се осъществи продажба и закупуване на жилище са нужни доста документи и тяхното набавяне не винаги е лесно, затова е препоръчително да се запознаете с тях предварително, за да планирате и времето им за издаване. Различните институции са поставили различни срокове за издаване, като не всички задължително разполагат с бързи поръчки, които биха ви спестили време.
Също така, ако имотът е по-стар и не разполагате със скици или други задължителни документи, то набавянето им може да се окаже изключително трудно заради поредицата от административни промени, направени при промяната на формата на управление.
Ако пък имотът е бил някога ипотекиран, то е съвсем възможно да се окаже, че ипотеката не е коректно заличена и ще получите Удостоверение за тежести, което не отговаря на очакванията ви.
Ето и списък с основните документи:
Нотариалният акт е основният документ, с който се удостоверява правото на собственост върху недвижимия имот. Нотариалният акт може да бъде издаден въз основа на писмени доказателства или чрез обстоятелствена проверка. Нотариусът трябва да провери автентичността и законосъобразността на представените документи преди да премине към издаването на нотариалния акт.
Подписването на нотариалния акт от продавача и купувача, като страни по сделката и нотариуса, в качеството си на експерт, и последващото вписване на акта в Имотния регистър е крайната точка в процеса на закупуване на недвижим имот.
Скица на имот представлява схема на обекта с мащабиране най-често в пропорции 1:1000 или 1:500. В този документ подробно са описани и изобразени различни идентификации и измервания, като разположение спрямо терена, други обекти в съседство, пътища, площ, брой нива и други.
Скица се изисква и при подаване на заявление за допускане до градоустройствена процедура, издаване на виза за проектиране, одобряване на инвестиционен проект, като и за всички други дейности описани в ЗУТ, свързани с недвижимия имот.
Издава се от Агенцията по Геодезия, Картография и Кадастър. В София институцията се намира в кв. Павлово, ул. Мусала 1. Обикновената поръчка отнема 14 дни, а бързата поръчка за изваждане на скица е със срок от 3-4 дни, като таксата за изпълнение варира в зависимост от това дали имотът се намира в урбанизирана или неурбанизирана територия.
При подписване на нотариалния акт за покупко-продажба на имот, купувачът подписва и Декларация за произход на средствата по чл. 66, ал. 2 от ЗМИП. Декларацията е по закона за мерките срещу изпирането на мръсни пари и касае произхода на средствата за закупуване на недвижимия имот. Тази декларация се заверява нотариално.
Според Закона купувачът е задължен да предостави информация относно произхода на средствата, с които осъществява покупката на недвижимия имот. Важно е да се отбележи, че ако доходите са резултат от спестявания на основа на трудово възнаграждение, трябва да бъде посочен работодателят, както и времето, през което тези средства са били спестени. В случай че част от покупната сума е предоставена чрез банков кредит, необходимо е да бъде уточнен размерът на кредита и банката, която го е предоставила.
Удостоверението за данъчна оценка на имота по чл. 264, ал. 1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс е също един от задължителните документи, които се изискват във връзка със сделки с недвижими имоти, като то е необходимо не само за покупко-продажба, а също така и за дарение, ипотекиране, жилищен кредит или рефинансирането му.
Данъчната оценка на имот е основен инструмент, използван от държавните власти за изчисляване на размера на дължимия данък върху имота, подлежащ на продажба. Тя включва оценка на пазарната му стойност, въз основа на фактори като размер, местоположение и състояние, което оказва влияние върху годишното данъчно задължение на собственика.
Данъчната оценка се прави с цел да подпомогне процеса по събиране на данъците, които всеки собственик на жилище трябва да заплати. Когато всички задължения са погасени, собственикът получава документ, удостоверяващ, че няма наличие на задължения към държавната хазна и може спокойно да премине към продажбата на собствеността си.
Покупката на мечтаното жилище може да се превърне в дълъг, досаден, объркващ и натоварващ процес, ако не сте запознати в детайли с процедурите още в самото начало при започване на търсенето на имот. Затова, добре е да обмислите дали да започнете оглед на пазара самостоятелно или да потърси съдействие от професионалист в сферата. Ако за първи път излизате като “играч” на “бойното поле” на недвижимите имоти, съветваме ви да се доверите на някого с повече опит в това начинание, а най-добре да проучите пазара и да изберете агенция за недвижими имоти.
Интернет пространството изобилства от предложения за партньорство с всякакви агенции, което пък допълнително затруднява клиентите в отсяването на некоректните фирми от благонадеждните, за да сформират мнение, отговарящо на реалността. Затова, бъдете мнителни при избора на консултант и отделете време за да проучите репутацията на брокера и агенцията, за да вземете най-правилното решение. Проверете професионалната квалификация на специалиста, както и практическия му опит. Различни дипломи и квалификации допълнително подсигуряват безопасност и качество. Можете да се допитате за препоръка от хора, които са ползвали услугите на предпочитания от вас специалист или агенция. Общата обратна връзка може да бъде добър ориентир за професионализма и имиджа на брокера.
След това, не се колебайте да се свържете с представител на агенцията, за да организирате първа среща и начало на приключението ви в търсене на мечтания дом.
Агентите на Имотека работят усърдно и качествено, като съумяват да се отнасят с уважение към всички участници в една имотна сделка. Стремят се да спазват добрия тон и да се съобразяват с личните ангажименти и предпочитания на хората, с които работят. Индивидуалният подход, умението да се вслушват, но и да дават съвети, неподправеното поведение, честността и отзивчивостта са само част от проявленията на истинския професионалист.
Свържете се с нас, за да ви помогнем да откриете имота, който най-добре пасва на вашите нужди. Брокерите на Имотека ще ви посрещнат с професионализъм и добро отношение!