При покупката на собствен дом, редица купувачи се решават да финансират покупката си посредством ипотечен кредит. В случай, че ви предстоят тези важни стъпки, то трябва да сте наясно с фактори като състоянието на жилищния пазар, какво е търсенето и предлагането в отделните райони, как вървят цените на жилищата, какви са политиките на банките за отпускане на ипотечен заем, на какви условия трябва да отговаряте, през какви стъпки ще преминете и т.н. Ако имате нужда от повече информация за тенденциите при ипотечните кредити в България и света, може да прочетете повече за тях в тази статия.
Ипотечният кредит по същество е вид заем, който се гарантира с недвижима собственост. Чест повод за кандидатстване за ипотечен кредит е покупката на нов дом, но той може да се използва и за реализацията на инвестиционни намерения.
Най-често срокът, в който се изплаща заемът е с продължителност до 35 години, но всичко зависи от условията на банката, отпуснала ви кредита. Специалистите препоръчват преди да кандидатствате за такъв тип външно финансиране, да се запознаете с характеристиките на този тип финансиране, имайки предвид размера на заема и по-дългия период, в който се изплаща той.
Преди да се впуснете в търсене на жилище за покупка, трябва да сте взели решение за начина на финансиране. Ако това ще бъде чрез ипотечен кредит, то първата стъпка е да получите предварително одобрение за кредита. След това ще можете спокойно да се заемете с търсенето на имот, знаейки с какъв бюджет разполагате. В противен случай, рискувате да се спрете на апартамент, който впоследствие да се окаже извън вашия бюджет. Най-добре направете безплатна консултация с кредитен специалист. След като го запознаете с вашите изисквания, той ще събере оферти от различни банкови институции, предлагащи отпускането на ипотечен кредит и ще ви представи само най-добрите от тях, които отговарят най-много на вашите нужди.
Част от необходимите документи при покупка на имот с ипотечен кредит са данъчна оценка на имота, удостоверения за наличие или липса на задължения, удостоверения за тежести, нотариални актове, скица/схема и др.
Стига оценката на юристите да не покаже рискове, получите окончателно одобрение, оценката на имота е направена и сте постигнали консенсус по офертата, вече можете да се заемете с нотариалното заверяване на сделката, а след това и към вписването на ипотеката в Агенция по вписванията.
При кандидатстване за ипотечен кредит трябва да бъдете наясно с видовете лихви, за да направите правилния избор, в зависимост от нуждите и възможностите ви.
Лихвите по кредитите са 2 вида – фиксирана и плаваща. Разбира се, всяка една от тях има своите предимства. Основното предимство на фиксираната лихва, заради които тя е по-предпочитане сред кандидатите за ипотечен заем това, че тя осигурява спокойствие и сигурност, тъй като при евентуално покачване на лихвените проценти кредитополучателят запазва размера на месечната си вноска. Имайте предвид обаче, че нейният размер е по-голям, тъй като не търпи промени в нивата си за периода, за който е сключена. Докато плаващата лихва търпи промени в нивата си, в зависимост от динамиката на пазара, което рефлектира върху размера на месечните вноски на кредитополучателя.
Консултацията с професионалист в сферата на жилищата ще ви помогне да разберете подробности както за състоянието на имотния пазар в момента, така и за движението на цените на имотите в различните квартали на града. Освен това агентът на недвижими имоти ще ви даде ценни съвети и ще ви помогне да се ориентирате относно най-подходящото време, в което да излезете на пазара. В допълнение, ще ви съдейства и с подготовката и оформянето на пълния набор от документи.
Според специалистите в сферата на кредитите, през януари и февруари мина първата вълна на повишение при лихвите по ипотечните кредити. Очаква се нов ръст на основните лихвени проценти – у нас и в Европа. Като целта е инфлацията да бъде укротена до здравословните 2%. „Лихвите по ипотечни кредити се повишиха с между 0 до 0,3 процентни пункта, но да кажем, че това повишение е за тези, които тепърва ще теглят. За хората, които вече имат ипотечен кредит, това увеличение още не се е случило. И тук няма нищо драматично. Нека вземем един пример - 150 000 лв., което е средна ипотека за България, за 25 години. Потребителите щяха да изтеглят този кредит средно на лихва 2,5 и щяха да плащат 670 лв. на вноска. Ако тези хора изтеглят сега февруари или март, ще имат плюс 0,3 или 700 лв. на месец, което е плюс 30 лв.“, споделя Тихомир Тошев, управител на Кредит Център.
Знаете ли, че можете да получите одобрение за кредит, още преди да сте харесали имот за покупка?