Закупуването на ипотекиран имот крие определени рискове, като наличие на непогасени задължения – ипотеката остава върху имота до пълното погасяване на кредита. Могат да възникнат и правни усложнения, ако има спорове или претенции към собствеността на имота. За да се избегнат подобни рискове, е препоръчително да се направи детайлна правна проверка и да се консултирате с адвокат, преди да сключите сделката.
Как се тегли ипотечен кредит при покупка на имот?
Процесът включва подаване на заявление за ипотечен кредит, получаване на предварително одобрение от банката, избор на имот, извършване на пазарна оценка, окончателно одобрение и подписване на нотариален акт за покупка и ипотека. След това банката превежда сумата на кредита, обикновено директно на продавача.
Какъв доход трябва да имате за ипотечен кредит?
Банките обикновено изискват доходът на кредитоискателя да бъде достатъчно висок, за да покрие месечната вноска по кредита, като се оставя и достатъчно за ежедневните разходи. Съотношението между месечния доход и задълженията не трябва да надвишава около 40-50%, в зависимост от политиката на банката.
Какви документи са необходими за вземането на ипотечен кредит?
Документите за кандидатстване за ипотечен кредит включват: лична карта, удостоверение за доходи (служебна бележка или данъчна декларация), предварителен договор за покупка на имот, документи за собственост на имота, оценка на имота от лицензирани оценители и други документи, изисквани от банката.
За колко време се отпуска ипотечен кредит?
Времето за отпускане на ипотечен кредит зависи от бързината на събиране на необходимите документи и вътрешните процедури на банката. Обикновено процесът от кандидатстване до усвояване на средствата отнема между 2 и 4 седмици.