Процесът включва подаване на заявление за ипотечен кредит, получаване на предварително одобрение от банката, избор на имот, извършване на пазарна оценка, окончателно одобрение и подписване на нотариален акт за покупка и ипотека. След това банката превежда сумата на кредита, обикновено директно на продавача.
Как да изберем брокер при продажба на апартамент?
Направете проучване на имотните агенции на пазара като се информирате за историята на компанията, нейните награди и постижения, членства в организации, участия в международни форуми, симпозиуми, конференции, събития и други. Това ще ви даде поглед върху позиционирането на компанията, нейното реноме сред останалите и прозрачността на услугите, които предлага.
Защитете себе си, собствеността си или процеса по търсене на ново жилище, като внимавате за компании с недобър имидж, без дългогодишен опит на пазара на недвижими имоти, с лоша маркетинг стратегия, с консултанти, без професионално обучение и неправилна комуникация с двете страни по предстоящата сделка.
Какви стъпки да предприемем, за да подготвим дома за продажба?
Имотният пазар се характеризира с редуване на етапи на спад в цените, с такива на възход. Ето затова, е препоръчително да придобиете обстойни наблюдения върху движението, посоката и темпото, с което пазарът се видоизменя. Наблюдението е ценна практика, а домът – дългосрочна инвестиция, което налага продавачът да бъде запознат с актуалните течения и потребности на купувачите.
Как протича сделка за покупка на имот с ипотечен кредит?
Процесът на покупка на имот с ипотечен кредит включва следните стъпки:
1. Предварително одобрение: Кандидатстване в банка за предварително одобрение на кредита въз основа на доходи и кредитна история.
2. Избор на имот: Намиране на подходящ имот и сключване на предварителен договор с продавача.
3. Оценка на имота: Банката извършва пазарна оценка на имота чрез лицензирани оценители.
4. Окончателно одобрение: След положителна оценка на имота и проверка на документите, банката издава окончателно одобрение.
5. Нотариален акт: Подписване на нотариален акт за покупко-продажба и учредяване на ипотека в полза на банката.
6. Вписване в Имотния регистър: Вписване на сделката и ипотеката в Агенцията по вписванията.
7. Усвояване на кредита: Банката превежда сумата на кредита на продавача или на купувача, според договореното.
Какво представлява данъчната оценка?
Данъчната оценка на имот е основен инструмент, използван от властите за изчисляване на размера на дължимия данък върху имота. Тя включва оценка на пазарната стойност на имота въз основа на фактори като размер, местоположение и състояние, което в крайна сметка оказва влияние върху годишното данъчно задължение на собственика.
Удостоверението за данъчна оценка на имота по чл. 264, ал. 1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс е един от задължителните документи, които се изискват във връзка със сделки с недвижими имоти като то е необходимо не само за покупко-продажба, а също така и за дарение, ипотекиране, жилищен кредит или рефинансирането му.